Kedves Olvasók!
Szoktatok Tv-t nézni? Remélem nem. Én magam is próbálom elkerülni mindazt a szemetet amit ott nyomnak az ember fejébe. A sok valóságshow, idióta szappanopera és vetélkedő egyszerűen elveszi a kedvem attól, hogy egyáltalán a közelébe menjek a készüléknek. Mindazonáltal most döbbenek igazán rá, mennyire nem kerülhető el teljesen.
A hétvégén szülővárosomban voltam, s ott beszélgettem nagyon sokat Édesapámmal. Többek között a hugaimról is, s kifejtette szerinte milyen káros hatással van rájuk a televízió. Még azok az egyszerű, kis ártatlan sorozatok is mint a Hannah Montana és társai.Merthogy tényleg ártatlannak tűnnek, s azzal még nincs is semmi baj, hogy van egy hősünk, aki különböző akadályokkal szembesül amiket nehezen, de végül legyőz és happy end lesz. A probléma az értékrenddel van. Azzal a csomó, szerintük mellékes dologgal amiket közvetítenek a gyerekek felé. Felsorolnék egy párat:
1. A klikkesedés: Mivel ezek a sorozatok általában amerikai gimnáziumokban játszódnak, így elkerülhetetlen a szokásos klikkesedési klisé. Vannak a Menők és a Lúzerek. A kicsik pedig már 1. és 2. osztályban azt játszák, hogy ki az egyikbe, ki a másikba tartozik. Én nagyon szeretem a gyerekeket, de el kell ismerni, van köztük egy olyan réteg, amely talán az otthoni problémák, magárahagyatottság vagy saját természetéből adódó hajlama miatt, előfordul, hogy gonoszul, sőt, tovább megyek, kegyetlenül bánik társaival. Ha ezt még a TV-ben is közvetítik, akkor csak erősödik. Különösen megfigyelhető erre a fogékonyság a lányoknál. Ők egészen máshogy rendezik le kicsi korban a problémákat. Nem két pofonnal, hanem sokszor intrikákkal. Hannah Montana és társai pedig nem azt tanítják, hogy ezt nem kéne.
2."Shoppingolás": Még gyakran a jó karaktereknél is megfigyelhető, hogy a feszültséget és a bánatot nem egy sétával az erdőbe/tengerparton stb. vagy barátokkal való beszélgetéssel hanem "shoppingolással" próbálják megoldani. Mert attól biztos jobb kedvre derül a másik. Persze, hisz nem elég így is az a rengeteg reklám, a gyerek már itt is azt látja, hogy a menő nagylányok csapatostul vásárolgatnak. Ez a szórakozás, a kikapcsolódás. Nem nehéz kitalálni, hogy a kicsi ezután mit akar majd. Új ruhát, cipőt, játékot stb. A gazdasági válságban a szülőnek meg csak ez hiányzik még.
3. Rossz énkép: Természetesen ezekben a sorozatokban szuperszexi tizenvégi, huszeneleji lányokat mutogatnak, kifenve-kikenve sokszor nem éppen egy tini lánynak való öltözetben. Mi merül fel a gyerek fejében? I. Én miért nem vagyok olyan tökéletes? II. Nekem miért nem lehet olyan ruhát, sminket, táskát, magassarkút hordani? III. Én is tinédszer akarok lenni, az biztos olyan jó! Az ilyen sorozatok belerondítanak abba ami olyan csodálatos a gyerekekben, gyereknek lenni. Pont az a szép, hogy nekik nem kell még gondolkozni azon, hogy mennyire szép, mi divatos és mi nem. Persze egy egészséges külsővel való foglalkozás minden gyerekben benne van, de az a véleményem, hogy ezek a buta sorozatok, mondhatni betegesen felerősítik ezt.
4. Önzés: Ez az egyike a legsúlyosabb hatásoknak. Hiszen mit lát a gyerek, főhősünk mivel foglalkozik? Csak magával. Bárkivel is történjék bármi, magáról azért soha nem felejtkezik el. Ha mégis így tenne, valaki így is úgy is körülugrálja. S ebből mit tanul a gyerek? Az élet így működik. Pedig nem.
5. És sok-sok más: Lehetne még folytatni a listát, de én most a szerintem legkomolyabbakat hoztam fel. Szomorú belegondolni, hogy a mai gyerekek már nem tudak teljesen mentesülni az anyagi, önző világtól. Emlékszem én tv nézézs helyett kukoricacsutkákat húztam kint a cicák előtt játék gyanánt. Sosem érdekelt mit hordok az iskolában, a legszebb az, hogy mást sem. Elvoltunk ezek nélkül is. Gyerekként. Persze most jócskán általánosítottam. Ennyire talán nem vésze s a helyzet csupán dühítő. az én nevelésem még csak a szüleimtől függött, a mai gyerekeké meg ki tudja min. Már nem lehet általánosan a gyerek rossz természete miatt a szülőt hibáztatni. Túl sok hatás éri a mai gyerekeket, amit talán a felnőtt nem is tud. Nem azért mert rossz szülő. Ez csupán számára is egy új világ. Amire nem tudhatja biztosan hogy reagáljon.